BIZNES Finanse

Sztuka współczesna sprzedaje się w Polsce najlepiej i za najwyższe ceny

Sztuka współczesna sprzedaje się w Polsce najlepiej i za najwyższe ceny
Sztuka współczesna na polskim rynku sztuki już drugi rok z rzędu dzierży pozycję lidera. Dotychczas rekordy aukcyjne notowali tzw. old masters. Obecnie obiektów sztuki współczesnej sprzedaje się w Polsce najwięcej w historii i za najwyższe

Data publikacji: 2020-02-25
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Sztuka współczesna sprzedaje się w Polsce najlepiej i za najwyższe ceny
Kategoria: BIZNES, Finanse

Sztuka współczesna na polskim rynku sztuki już drugi rok z rzędu dzierży pozycję lidera. Dotychczas rekordy aukcyjne notowali tzw. old masters. Obecnie obiektów sztuki współczesnej sprzedaje się w Polsce najwięcej w historii i za najwyższe ceny.

Sztuka współczesna sprzedaje się w Polsce najlepiej i za najwyższe ceny BIZNES, Finanse - Sztuka współczesna na polskim rynku sztuki już drugi rok z rzędu dzierży pozycję lidera. Dotychczas rekordy aukcyjne notowali tzw. old masters. Obecnie obiektów sztuki współczesnej sprzedaje się w Polsce najwięcej w historii i za najwyższe ceny.

Sztuka współczesna na polskim rynku sztuki już drugi rok z rzędu dzierży pozycję lidera. Dotychczas rekordy aukcyjne notowali tzw. old masters. Obecnie obiektów sztuki współczesnej sprzedaje się w Polsce najwięcej w historii i za najwyższe ceny. W 2019 roku blisko połowa obrotów aukcyjnych została wygenerowana właśnie przez dzieła sztuki współczesnej. Najdroższym z nich była praca Magdaleny Abakanowicz, za którą zapłacono ponad 8 mln zł. W marcu w DESA Unicum zaprezentowana zostanie kolejna odsłona aukcji Sztuka Współczesna. Pojawią się na niej prace najciekawszych artystów i dzieła bijących rekordy twórców jak m.in. Erny Rosenstein, której wartość prac wzrosła w ciągu roku ponad 6-krotnie czy Victora Vasarely’ego.

Na aukcji zaprezentowane zostaną również m.in. prace Ryszarda Winiarskiego – jednego z najbardziej charakterystycznych polskich artystów. Pierwszy rekord na pracy tego awangardzisty padł w 2012 roku, kiedy to dzieło „Obszar 163” sprzedano za 72 tysiące złotych. W 2017 roku za inną pracę Winiarskiego „Gra” zapłacono już ponad milion złotych, czyli blisko 14 razy więcej niż zaledwie 5 lat wcześniej. To pokazuje, w jak gwałtownym tempie rosną ceny na sztuce współczesnej. Na marcowej aukcji zaprezentowany zostanie m.in. dyptyk „Sto zdarzeń losowych 8 x 8” Winiarskiego. W jego skład wchodzą dwie charakterystyczne dla stylu tego twórcy czarno-białe minimalistyczne kompozycje o geometrycznym charakterze. Analogiczna praca znajduje się w kolekcji warszawskiej Zachęty. Górna estymacja dzieła wynosi 800 tys. złotych.

Notującą wysokie wzrosty artystką jest również Erna Rosenstein. W zaledwie rok wartość jej prac wzrosła z 70 tysięcy do prawie pół miliona złotych. Dzieło „Don Kichot Mrozu”, zakupione zostało na zeszłorocznej, listopadowej aukcji za 495,6 tys.złotych. To również rekord światowy na pracy artystki. Na marcowej aukcji pojawi się z kolei obraz „3 godzina rano” z 1974 roku, którego estymacja wynosi od 260 do 300 tys. złotych. Na aukcji pojawią się również prace Victora Vasarely’ego, uznawanego za jednego z ojców „op-artu”. Najdroższe dzieło tego artysty sprzedano w londyńskim Sotheby’s za ponad 643 tys. euro. W Polsce rekord ten należy do pracy „Nebulus’ sprzedanej w 2018 roku za ponad 2,3 mln zł. Prace tego węgierskiego twórcy od 2016 roku notują stabilny wzrost cen. Na marcowej aukcji pojawi się obraz „Firaxo”, którego wartość szacowana jest na około pół miliona złotych. Ciekawą pozycję na polskim rynku sztuki ma też inny zagraniczny artysta – Tadasuke Kuwayama. Jego prace w Polsce cieszą się od kilku lat dużą popularnością i to właśnie u nas biją rekordy cenowe. W 2017 roku jeden z obrazówKuwayamy sprzedał sięza ponad 224 tysiące złotych.

A to już wiesz?  Profil Kredytowy BIK dostępny online dla klientów Meritum Banku

5 marca na aukcji w DESA Unicum zaprezentowanych zostanie ponad 80 dzieł sztuki współczesnej. Pojawią się prace również takich artystów jak m.in. Edward Krasiński, Tadeusz Kantor, Wojciech Fangor czy Tomasz Tatarczyk. Wszystkie obiekty oglądać można na wystawie przedaukcyjnej.

Wystawa Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 24 lutego – 5 marca 2019, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja Sztuka Współczesna. Klasycy Awangardy: 5marca 2019, godz. 19, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-klasycy-awangardy-po-1945-cbft/

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Sztuka współczesna sprzedaje się w Polsce najlepiej i za najwyższe ceny BIZNES, Finanse - Sztuka współczesna na polskim rynku sztuki już drugi rok z rzędu dzierży pozycję lidera. Dotychczas rekordy aukcyjne notowali tzw. old masters. Obecnie obiektów sztuki współczesnej sprzedaje się w Polsce najwięcej w historii i za najwyższe ceny.
Hashtagi: #BIZNES #Finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy