BIZNES Finanse

Odzyskanie 23% VAT z tytułu najmu również dla osób fizycznych

Odzyskanie 23% VAT z tytułu najmu również dla osób fizycznych
Coraz więcej projektów przygotowywanych dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą związaną z

Data publikacji: 2019-12-10
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Odzyskanie 23% VAT z tytułu najmu również dla osób fizycznych
Kategoria: BIZNES, Finanse

Coraz więcej projektów przygotowywanych dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą związaną z najmem.

Odzyskanie 23% VAT z tytułu najmu również dla osób fizycznych BIZNES, Finanse - Coraz więcej projektów przygotowywanych dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą związaną z najmem.

ZDJĘCIA: https://wetransfer.com/downloads/3f29c96f3f41100f08fc3c080ab4da2b20191206080457/0993f8de96630267c7444c82a8bd562920191206080457/5465d6

Ustawa mówiąca o tym, że odliczanie 23% podatku VAT od zakupionej nieruchomości przysługuje również osobom fizycznym weszła w życie 11 marca 2004 r. Pomimo tak długiego funkcjonowania w polskim prawie, wciąż wiele osób nie zdaje sobie z sprawy z zawartych w niej regulacji. Inwestowanie w apartamenty przeznaczone pod wynajem niesie za sobą wiele korzyści, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej projektów przygotowywanych dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą związaną z najmem.

W świetle wspomnianej ustawy wystarczy aby nabywca apartamentu będący osobą fizyczną, która nie prowadziła do tej pory żadnej innej działalności gospodarczej, zarejestrował się jako czynny podatnik VAT.  Wówczas ma możliwość księgowania faktur z tytułu nabycia nieruchomości, jeżeli wystawia faktury VAT opiewające na najem. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku wydatki związane z wykończeniem, wyposażeniem i utrzymaniem apartamentu wliczane są w koszty prowadzenia działalności. Naturalnie, całą dokumentację należy ujmować w rejestrze zakupów i sprzedaży VAT.

Należy jednak zwrócić uwagę na dwa istotne warunki. Po pierwsze, aby otrzymać zwrot podatku VAT w wysokości 23% właściciel apartamentu nie może wykorzystywać go dla własnych potrzeb przez 180 dni od daty zakupu. Po upływie tego czasu należy złożyć odpowiednią deklarację w urzędzie skarbowym. Po drugie – przez wspomniane 180 dni apartament musi być w całości używany do wykonywania czynności opodatkowanych stawką VAT w wysokości 23%, czyli np. najmu lokalu.

Ostatnia formalność to wybór wariantu rozliczeniowego, wskazującego wartość podatku należnego i naliczonego. Składając deklarację VAT-7 musimy dokonać wyboru pomiędzy rozliczeniem miesięcznym lub kwartalnym. W deklaracji tej możemy również obniżyć kwotę należnego podatku, przenieść jego nadwyżkę na kolejne okresy rozliczeniowe lub złożyć wniosek o zwrot nadwyżki. 

A to już wiesz?  O czym pamiętać zakładając konto forexowe?

Inwestowanie w apartamenty pod wynajem wypada bardzo korzystnie, zwłaszcza w zestawieniu z popularnymi ostatnio condo hotelami:

Inwestując w lokal użytkowy w budynku apartamentowym uniezależniamy się od operatora condo hotelu i od obowiązków przez niego narzucanych. Często dużym ukrytym kosztem takiej inwestycji są wydatki niezbędne do wyposażenia pokoju hotelowego w standardzie trzech lub czterech gwiazdek, które nie są ujęte w cenie sprzedaży pokoju. Dużym problemem jest również to, że do zakupu lokalu condo namawiani są inwestorzy niemający rozeznania w niuansach umowy condo i czyhających w niej kruczków prawnych. – mówi Agnieszka Panasewicz, Manager ds. Zarządzania apartamentami, INA Management.

Tak korzystne warunki poskutkowały naturalnym wzrostem ilości tego typu inwestycji w Polsce. Tendencję tę można zaobserwować na przykład w Trójmieście, które regularnie znajduje się w gronie najbardziej pożądanych destynacji. Nadmorską metropolię cechuje bowiem dobrze rozwinięta infrastruktura, liczne centra biurowe i dynamiczny wzrost turystyki. Sprzyjająca koniunktura sprawia, że deweloperzy odpowiadają na turystyczny potencjał aglomeracji, oferując coraz więcej lokali przeznaczonych do krótkoterminowego najmu.

Dobrym przykładem realizacji tego trendu jest inwestycja Chlebova przygotowywana przez NDI Development. Nazwa obiektu nie jest przypadkowa – obiekt zaprojektowany przez pracownię Roark Studio nawiązuje do historycznej fabryki chleba – Germania Brotfabrik, która zlokalizowana była tuż nad Motławą, na styku Młodego i Głównego Miasta. Deweloper, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nabywców, zdecydował się wydzielić dwie strefy apartamentowca – mieszkalną i przeznaczoną na wynajem.

Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji strefy fitness, business lounge oraz taras wypoczynkowy z widokiem na panoramę Głównego Miasta. Wystrój wnętrz ma z kolei nawiązywać do lat świetności Germania Brotfabrik. Ponadto, w lobby budynku znajdować się będzie recepcja. Pierwsza kondygnacja zarezerwowana będzie z kolei dla infrastruktury usługowej. Prestiżowa lokalizacja sprawi, że będzie to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów.

A to już wiesz?  Aforti Factor: Split payment szansą na wzrost rynku faktoringu w Polsce?

Chlebova obejmie siedem kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łącznie w obiekcie znajdzie się 163 apartamentów o powierzchni od 26 do 150 m2. W części parterowej znajdą się lokale usługowe z antresolami, sięgającymi pierwszej kondygnacji. Planowane są w nich punkty gastronomiczne.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Odzyskanie 23% VAT z tytułu najmu również dla osób fizycznych BIZNES, Finanse - Coraz więcej projektów przygotowywanych dla osób chcących prowadzić działalność gospodarczą związaną z najmem.
Hashtagi: #BIZNES #Finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy