Dyson wprowadza na rynek nowe oczyszczacze powietrza, które wykrywają i niszczą potencjalnie niebezpieczne zanieczyszczenia
Miliony ludzi na całym świecie spędzają coraz więcej czasu w zamkniętych pomieszczeniach. Dzięki nowym półprzewodnikowym czujnikom formaldehydu, w pełni szczelnemu systemowi filtracji w standardzie HEPA 13 oraz o 20% cichszemu przepływowi powietrza nowa seria oczyszczaczy Dyson Formaldehyde pozwala utrzymać środowisko domowe w większej czystości.
Firma Dyson wprowadziła na rynek najnowszą generację oczyszczaczy powietrza z nową półprzewodnikową technologią wykrywania formaldehydu. Zaprojektowano je tak, aby nie tylko wychwytywały bardzo drobny kurz i alergeny, ale także niszczyły potencjalnie niebezpieczne lotne związki organiczne (LZO), w tym formaldehyd, zwany też aldehydem mrówkowym . Formaldehyd jest bezbarwnym zanieczyszczeniem gazowym, które może uwalniać się z mebli i produktów zawierających żywice formaldehydowe, czyli m.in. sklejek oraz płyt pilśniowych, materiałów izolacyjnych, farb, tapet, pokostów i środki czystości . Jego cząsteczki są 500 razy mniejsze niż drobinki o średnicy 0,1 mikrona, co czyni je wyjątkowo trudnymi do wychwycenia. Tymczasem jeśli ten trujący gaz nie zostanie wykryty, może się bezustannie uwalniać, stanowiąc długotrwałe zagrożenie dla zdrowia.
Czujniki aldehydu mrówkowego, które korzystają z technologii żelowych, z biegiem czasu mogą stawać się mniej dokładne, dodatkowo często mylą ten gaz z innymi lotnymi związkami organicznymi. Firma Dyson opracowała więc nowe półprzewodnikowe czujniki oraz specjalny algorytm, aby monitorować właśnie stężenie formaldehydu i uniknąć pomyłek spowodowanych obecnością pozostałych LZO.
Inżynierowie z firmy Dyson przeprojektowali również ścieżki przepływu powietrza przez urządzenie, aby całkowicie uszczelnić system filtracji w standardzie HEPA 13. Dzięki temu zanieczyszczone powietrze nie może ominąć filtra ani przedostać się z powrotem do pomieszczenia. Najnowsze oczyszczacze powietrza Dyson usuwają aż 99,95% cząsteczek o średnicy nawet do 0,1 mikrona . Ulepszenia w zakresie przepływu powietrza przez urządzenie sprawiły ponadto, że oczyszczacz Dyson Pure Cool Formaldehyde pracuje o 20% ciszej , osiągając taką samą wydajność.
„Formaldehyd może uwalniać się stopniowo przez wiele lat, zanim zostanie wykryty. Firma Dyson stworzyła oczyszczacze powietrza, które precyzyjnie i skutecznie wykrywają, wychwytują oraz niszczą zanieczyszczenia tego rodzaju. Nasz czujnik półprzewodnikowy nie wysycha wraz z upływem czasu, dzięki czemu pozostaje sprawny przez cały czas użytkowania urządzenia. Pandemia COVID-19 sprawiła, że ludzie na całym świecie stali się bardziej świadomi tego, jak ważne jest czyste powietrze. Podnoszenie jakości powietrza poprzez innowacje i rozwój technologii w dalszym ciągu stanowi jedną z najważniejszych misji naszej firmy”, mówi Alex Knox, wiceprezes działu Environmental Care w firmie Dyson.
Coraz częściej w czterech ścianach
Każdego dnia wdychamy do 9000 litrów powietrza . Jeszcze przed 2020 rokiem przeciętny człowiek spędzał aż 90% czasu w zamkniętych pomieszczeniach . Nasze domy nie są już tylko miejscem snu i odpoczynku – coraz częściej również w nich pracujemy, ćwiczymy i wykonujemy inne aktywności. To, że jakość powietrza, którym oddychamy, jest ważna, nie podlega dyskusji.
Wewnątrz pomieszczeń istnieje wiele źródeł zanieczyszczeń, które uwalniają do powietrza m.in. PM10, PM2,5, lotne związki organiczne, NO2 oraz formaldehyd. Problem ten dotyczy wszystkich aspektów codziennego życia: mogą to być zanieczyszczenia PM2,5 powstające podczas gotowania, LZO zawarte w środkach czystości czy też aldehyd mrówkowy uwalniający się stopniowo z mebli. Oczyszczacze powietrza Dyson są nieustannie udoskonalane i unowocześniane – te z nowej serii Formaldehyde wykorzystują najnowszą technologię z trzech kluczowych obszarów: wykrywania, filtracji i akustyki.
Precyzyjne wykrywanie i likwidowanie formaldehydu
W nowych oczyszczaczach oprócz czujników cząstek stałych, NO2, LZO, temperatury i wilgotności zamontowano również inteligentny system wykrywania formaldehydu, który pozostaje sprawny przez cały czas użytkowania urządzenia. Niektóre czujniki formaldehydu są oparte na technologiach żelowych, jednak ich sprawność może się z czasem zmniejszać z powodu wysychania żelu. Czujnik formaldehydu zaprojektowany przez firmę Dyson jest oparty na ogniwie elektrochemicznym, przez co nie wysycha z biegiem lat. Inteligentny algorytm porównuje dane co sekundę, aby uniknąć pomylenia formaldehydu z innymi lotnymi związkami organicznymi.
Oczyszczacze Dyson zostały też wyposażone w specjalny filtr, który na bieżąco niszczy formaldehyd na poziomie molekularnym, wykorzystując zjawisko selektywnej oksydacji katalitycznej . Filtr katalityczny jest pokryty unikalną powłoką o strukturze minerału zwanego kryptomelanem. Przebiegają przez niego miliardy mikroskopijnych tuneli, których rozmiar i kształt są dokładnie takie, jak trzeba, żeby wychwytywać i niszczyć formaldehyd poprzez rozkładanie go do niewielkich ilości wody oraz CO2. Filtr regeneruje się samoczynnie dzięki cząsteczkom tlenu zawartym w powietrzu, dlatego likwiduje formaldehyd w sposób ciągły i nie wymaga wymiany.
Filtracja HEPA na poziomie całego urządzenia
Nowe oczyszczacze Dyson posiadają filtry w standardzie HEPA H13, ale to nie wszystko – nie tylko filtry, ale całe urządzenia spełniają ten standard filtracji . Wychwytują wirus H1N1 , a także 99,95% cząsteczek o średnicy nawet do 0,1 mikrona, takich jak alergeny, bakterie, pyłki czy zarodniki pleśni . Chcąc uzyskać całkowitą szczelność urządzenia, inżynierowie z firmy Dyson zastosowali niemal detektywistyczne podejście, aby wykryć 24 miejsca szczególnie narażone na nieszczelność, a następnie dodali w nich uszczelnienia wysokociśnieniowe, tak aby zanieczyszczone powietrze nie mogło ominąć filtrów i trafić z powrotem do pomieszczenia.
Oczyszczacze powietrza Dyson Cool – cichsze o 20%
Inżynierowie z firmy Dyson dopracowali oczyszczacze Dyson Cool by były jeszcze cichsze, a zarazem tak samo skuteczne jak ich poprzednie wersje. Dzięki zastosowaniu podejścia iteracyjnego, tworzeniu prototypów i poddawaniu ich testom w komorze akustycznej Centrum Rozwoju Dyson w Malezji głośność pracy urządzenia została zmniejszona o 20% . Aby to osiągnąć, inżynierowie udoskonalili drogę przepływu powietrza przez oczyszczacz, poszerzając jego wylot oraz poprawiając ogólne właściwości geometryczne. W ten sposób zredukowali tarcie między strumieniem powietrza a powierzchnią urządzenia, co spowodowało zmniejszenie głośności pracy. Zamiast 64 decybeli oczyszczacz generuje teraz na najwyższych obrotach tylko 61 decybeli.
Technologia Air Multiplier
Dzięki wykorzystaniu technologii Air Multiplier™ oczyszczacze Dyson rozprowadzają czyste powietrze równomiernie po całym pomieszczeniu . W trybie automatycznym utrzymują pożądaną temperaturę i jakość powietrza. Można je w pełni kontrolować za pomocą aplikacji Dyson Link, a także uruchamiać głosem .
Zaprojektowane dla prawdziwych domów
Oczyszczacze powietrza Dyson są projektowane z myślą o tym, jak naprawdę wyglądają domy i mieszkania. Testy skuteczności oczyszczaczy przeprowadzane według standardów branżowych odbywają się w niewielkiej komorze o rozmiarze 12m2, wyposażonej w wentylator sufitowy oraz jeden czujnik jakości powietrza. Aby lepiej oddać rzeczywiste warunki, firma Dyson zaprojektowała test POLAR, który przeprowadza się w pomieszczeniu o rozmiarze 27 m2 bez dodatkowego wentylatora. Dane na temat jakości powietrza są zbierane przez osiem czujników umieszczonych w narożnikach oraz jeden znajdujący się pośrodku komory.
Aby uzyskać dodatkowe informacje, prosimy o kontakt z:
Julia Wankiewicz
email: [email protected]
tel. +48 601 615 399
Marta Radomska
email: [email protected]
tel. +48 600 414 634
KONIEC
Informacje dla redaktorów
FUNKCJE I UDOGODNIENIA
Gwarancja: Oczyszczacze powietrza Dyson są objęte dwuletnią gwarancją na części i naprawę.
Pilot zdalnego sterowania: Namagnesowany pilot można sprytnie przyczepić do urządzenia.
Czas uśpienia: Domyślnie ustawione przedziały czasowe od 15 minut do 9 godzin.
Aplikacja Dyson Link: Aplikacja Dyson Link, dostępna dla systemów iOS i Android, umożliwia monitorowanie poziomów zanieczyszczeń, temperatury i wilgotności powietrza, a ponadto zapewnia wsparcie w zakresie konserwacji i rozwiązywania problemów.
Sterowanie głosowe: Funkcja kompatybilna z usługami Google Home, Alexa i Siri.
Tryb nocny: W trybie nocnym urządzenie monitoruje i oczyszcza powietrze przy użyciu najcichszych ustawień z przyciemnionym wyświetlaczem.
O FIRMIE DYSON
• Dyson jest globalną firmą technologiczną, prowadzącą działalność w zakresie inżynierii, badań i rozwoju, produkcji oraz testów w Wielkiej Brytanii, Malezji, Singapurze i na Filipinach. Od początku działalności, która rozpoczęła się w niewielkiej powozowni w okolicy Bath w Wielkiej Brytanii, firma Dyson – założona w 1993 r. – stale się rozwija. Przedsiębiorstwo zatrudnia bezpośrednio ponad 14 000 osób z całego świata, w tym 6 000 inżynierów i naukowców.
• Firma Dyson rozwija nowe technologie – globalne zespoły pracują nad akumulatorami półprzewodnikowymi, szybkimi silnikami elektrycznymi, systemami wizyjnymi, technologiami uczenia maszynowego, technologiami robotycznymi oraz sztuczną inteligencją. Przedsiębiorstwo zgłosiło 10 551 patentów na całym świecie. Od 1993 roku, kiedy firma wprowadziła na rynek pierwszy bezworkowy odkurzacz – model DC01 – jej działalność rozszerzyła się na wiele kategorii produktów. Można tu wspomnieć m.in. o: produktach do pielęgnacji włosów, takich jak suszarka Dyson Supersonic™, styler Dyson Airwrap™ i prostownica Dyson Corrale™, produktach klasy Dyson Professional, takich jak suszarka do rąk Dyson Airblade™, oczyszczaczach powietrza z wieloma różnymi funkcjami (np. funkcją grzania i chłodzenia), a także systemach oświetlenia.
• Instytut Inżynierii i Technologii Dyson oraz Fundacja Jamesa Dysona wzmacniają pozycję młodych ambitnych inżynierów, wspierając ich edukację i zachęcając ich do tego, żeby wykorzystywali swoją wiedzę w praktyce i wynajdowali nowe sposoby na poprawienie jakości naszego życia dzięki technologii. Co roku Fundacja Jamesa Dysona organizuje konkurs o Nagrodę Jamesa Dysona – międzynarodowy konkurs projektowy, w którym mogą wziąć udział studenci kierunków związanych z projektowaniem i inżynierią, a także osoby, które niedawno ukończyły takie kierunki. Łączna suma nagród pieniężnych przyznawanych w każdej edycji konkursu przekracza 130 tysięcy funtów, z czego po 30 tysięcy funtów otrzymuje zwycięzca międzynarodowego finału oraz laureat nowej nagrody w kategorii „Zrównoważony Rozwój”, która po raz pierwszy została przyznana w 2020 roku. Program wystartował w 2005 roku i od tego czasu wsparł finansowo niemal 250 wynalazków.