Data publikacji: 2017-04-03
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Nigdy nie jest za późno na zabezpieczenie swojej emerytury
Kategoria: BIZNES, Finanse
Wśród oszczędzających na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) duże grono stanowią osoby powyżej 50. roku życia.
Wśród oszczędzających na Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) duże grono stanowią osoby powyżej 50. roku życia. Według ostatnich danych Komisji Nadzoru Finansowego, spośród uczestników III filaru ponad połowa w przypadku IKE i co trzecia osoba w przypadku IKZE to reprezentanci tej grupy wiekowej[1]. Wniosek, jaki można wyciągnąć na podstawie tych danych, nasuwa się sam. Oszczędzać można w każdym wieku, a dobrowolny III filar sukcesywnie zdobywa zaufanie nie tylko najmłodszych.
Zgodnie z najbardziej aktualnymi danymi KNF, na 31 grudnia 2016 r. liczba otwartych kont w ramach III filaru osiągnęła ponad 1,5 miliona. Ponad 45% z nich należy do osób, które ukończyły 50 lat i posiadają obecnie 472 402 kont IKE i 248 161 kont IKZE. Biorąc pod uwagę płeć uczestników III filaru, można zaobserwować, że to kobiety w tej grupie wiekowej nieco chętniej oszczędzają na IKE i IKZE (odpowiednio 56% i 54%).
Popularność III filaru wśród osób powyżej 50. roku życia tłumaczy Łukasz Majkowski z Legg Mason TFI: „Część pięćdziesięciolatków konsekwentnie oszczędza pieniądze w oparciu o III filar od kilku lub nawet kilkunastu lat. Rozpoczynając swoją przygodę z IKE i IKZE, niektórzy z nich mieli niespełna 40 lat. Nie zmienia to jednak faktu, że grono oszczędzających powiększa się również o nowych uczestników. Dlaczego tak się dzieje, pomimo powszechnie panującej opinii, że osoby starsze stoją na bardziej uprzywilejowanej pozycji od młodych i widmo niskiej emerytury dotyczy ich w mniejszym stopniu? Odpowiedzią jest przede wszystkim chęć znacznego powiększenia kapitału emerytalnego, a IKE i IKZE nie tylko pozwalają oszczędzać, ale sprawiają, że można to robić bardzo elastycznie (poprzez wybór strategii oszczędzania, możliwość sięgnięcia po oszczędności w razie potrzeby). Dodatkowo na korzyść III filaru przemawia unikatowa, na tle innych składowych systemu emerytalnego, możliwość dziedziczenia środków. Wiele osób z wiekiem zaczyna myśleć nie tylko o swojej emeryturze, ale również chciałoby odpowiednio zabezpieczyć swoich bliskich. Właśnie taką możliwość daje III filar i moim zdaniem jest to bardzo ważny czynnik, który zachęca osoby z grupy 50+ do ulokowania swoich pieniędzy na IKE i IKZE”.
Oprócz dziedziczenia zaoszczędzonych pieniędzy oraz doboru odpowiedniego planu inwestycyjnego do własnych potrzeb, IKE i IKZE oferują szereg innych korzyści. Są to przede wszystkim przywileje podatkowe, a więc dodatkowe pieniądze wynikające np. ze zwolnienia z podatku od zysków oraz z podatku od spadków i darowizn (w przypadku dziedziczenia środków). IKZE finalnie opodatkowane jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym w stawce 10%, ale pozwala za to odliczyć dokonywane w ciągu roku wpłaty od podstawy opodatkowania. Dzięki temu w 2017 r. można zaoszczędzić nawet do 1 636,99 zł (przy maksymalnej wpłacie na konto IKZE w wysokości 5 115,60 zł i progu podatkowym 32%).
***
www.leggmason.pl
Legg Mason Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych SA działa na polskim rynku od 1998 roku. Jest jednym z liderów rynku prywatnych emerytur (indywidualne konta emerytalne, indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego, pracownicze programy emerytalne). Prowadzi najstarszy i najdłużej działający pracowniczy program emerytalny w Polsce.
W celu uzyskania szczegółowych informacji i dokładnych wyliczeń korzyści podatkowych prosimy o kontakt z kwalifikowanym doradcą podatkowym. Opodatkowanie zależy od indywidualnej sytuacji podatnika i może ulec zmianie w przyszłości. Podatek ryczałtowy w wysokości 10% pobierany jest od kwoty wypłaty z IKZE (jednorazowej lub w ratach). W przypadku wcześniejszego zwrotu z IKZE, otrzymaną kwotę (wpłaty z uwzględnieniem zysków/straty) należy doliczyć do dochodu przy rocznym rozliczeniu PIT. W przypadku wypłat z IKE, ewentualne zyski są zwolnione z podatku od dochodów kapitałowych pod warunkiem osiągnięcia określonego wieku (60 lat lub nabycie uprawnień emerytalnych po skończeniu 55 lat) oraz odpowiedniego stażu w IKE.
Informacje na temat indywidualnych kont emerytalnych i indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego zawarte są w Regulaminie prowadzenia Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) z Funduszami Legg Mason i Regulaminie prowadzenia Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) z Funduszami Legg Mason, które są dostępne na stronie internetowej www.leggmason.pl, w określonych punktach dystrybucji funduszu, jak również w formie pisemnej w siedzibie funduszu (ul. Bielańska 12, Warszawa). Regulaminy są dostępne, poza miejscami wskazanymi powyżej, również w innych podmiotach, uprawnionych do zawierania umów o prowadzenie IKZE lub IKE z Funduszami Legg Mason. Niniejszy materiał ma wyłącznie charakter promocyjny, a zestawienia w nim zawarte należy traktować jako ilustrację, nie prognozę. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani oferty publicznej w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych, doradztwa inwestycyjnego, innego rodzaju doradztwa, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego, jak również innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategie inwestycyjne. Legg Mason TFI SA, zarządzające funduszami Legg Mason, działa na podstawie decyzji z dnia 18.06.1998 r., wydanej przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.
[1] https://www.knf.gov.pl/opracowania/rynek_emerytalny/index.html
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Finanse