BIZNES Finanse

Money Talks, czyli co czeka finansistów w 2018 roku

Money Talks, czyli co czeka finansistów w 2018 roku
Szersze wykorzystanie technologii cyfrowych, rosnąca rola doradcza oraz rozwój umiejętności analitycznych – to kilka trendów dotyczących zawodu finansisty, których kontynuację w 2018 roku przewidują eksperci Association of International Certified Professional

Data publikacji: 2018-01-04
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Money Talks, czyli co czeka finansistów w 2018 roku
Kategoria: BIZNES, Finanse

Szersze wykorzystanie technologii cyfrowych, rosnąca rola doradcza oraz rozwój umiejętności analitycznych – to kilka trendów dotyczących zawodu finansisty, których kontynuację w 2018 roku przewidują eksperci Association of International Certified Professional Accountants.

Money Talks, czyli co czeka finansistów w 2018 roku BIZNES, Finanse - Szersze wykorzystanie technologii cyfrowych, rosnąca rola doradcza oraz rozwój umiejętności analitycznych – to kilka trendów dotyczących zawodu finansisty, których kontynuację w 2018 roku przewidują eksperci Association of International Certified Professional Accountants.

Szersze wykorzystanie technologii cyfrowych, rosnąca rola doradcza oraz rozwój umiejętności analitycznych, a także większe skupienie na kwestiach etyki zawodowej – to kilka trendów dotyczących zawodu finansisty, których kontynuację w 2018 roku przewidują eksperci Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowego Stowarzyszenia Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości), czołowej i jednocześnie największej światowej organizacji zrzeszającą specjalistów z finansów oraz księgowości.

Finansiści i osoby pełniące role związane z finansami są dzisiaj tą grupą zawodową, która mierzy się z jednymi z największych zmian w zakresie wymagań kompetencyjnych. Właśnie z myślą o nich w 2015 roku powstał format Money Talks, czyli otwartych spotkań dla profesjonalistów ds. finansów, środowisk akademickich i studentów kierunków finansowych.

W 2017 roku w Money Talks wzięło udział blisko 250 osób zainteresowanych przyszłością zawodu finansisty. Mieli oni okazję wymienić się doświadczeniami i posłuchać dyskusji na temat najnowszych badań oraz trendów w rachunkowości zarządczej, zarządzaniu finansami w przedsiębiorstwach czy aktualnych ryzyk wiążących się z  działalnością biznesową.

Prowadzącymi i zarazem moderatorami dyskusji panelowych na Money Talks byli Peter Simons, szef działu Badań nad Przyszłością Finansów w Association, oraz Gillian Lees, szefowa działu Zarządzania i Analizy Ryzyka w Association, którzy prezentowali raporty „Agile Finance Revealed – the new operating model for modern finance” oraz „2017 Global risk oversight". Partnerami spotkań były firmy Shell, UBS, Heineken i HP.

W czasie spotkań w kontekście postępujących z niespotykaną dotąd szybkością zmian technologicznych i społecznych jednym z kluczowych tematów były przewidywania dotyczące przyszłej roli finansistów na rynku i zmieniających się wymogów w stosunku do tej grupy zawodowej.

A to już wiesz?  Czy obligacje staną się popularniejsze od lokat?

Finansista 2018, czyli…

…manager, doradca, strateg, geek, lider zmiany, PR-owiec? To tylko niektóre ”twarze” finansistów w pełni gotowych na nowe wyzwania rynku.

Carl Benedikt Frey i Michael Osborne w swoim słynnym już raporcie „The Future of Employment: How susceptible are jobs to computerisation?” wskazali, że wśród zawodów o najwyższym ryzyku automatyzacji znajdują się księgowi i audytorzy. Aż 94% osób z tej grupy zawodowej musi się liczyć z zastępowalnością przez technologie prostych czynności i analiz, którymi zajmują się na co dzień. Warto jednak zauważyć, że to właśnie finansiści mają bardzo wysoką świadomość nie tylko postępującej automatyzacji pracy, ale też możliwości, jakie potencjalnie daje ona sprawnym managerom. Z prowadzonych badań opinii wyższej kadry finansowej w USA i Kanadzie, opisanych w raporcie współautorstwa CIMA, AICPA i Oracle „Agile Finance Revealed”, wynika, że aż 83% finansistów uważa automatyzację i robotyzację za pozytywne zjawiska, które przyspieszą ich pracę i zwiększą efektywność.

W tym miejscu warto przytoczyć jeszcze jeden ważny raport, na który również wskazywali uczestnicy Money Talks, a który dotyczy pożądanych kompetencji na rynku pracy. Chodzi o opracowanie World Economic Forum „The Future of Jobs”. Jego autorzy opisali, jak na przestrzeni zaledwie 5 lat zmieni się profil najbardziej pożądanych kompetencji pracowników. Już w 2020 znacznie wzrośnie rola np. krytycznego myślenia, inteligencji emocjonalnej czy elastyczności poznawczej pracowników, czyli umiejętności typowo miękkich i – na co warto zwrócić uwagę – typowo ludzkich, przynajmniej na razie poza dostępnością sztucznej inteligencji. To pokazuje, w jakim kierunku powinni rozwijać się managerowie w różnych zawodach, w tym także finansiści.

Raport finansowy 2018, czyli…

Lustrem dla wymagań rynkowych wobec finansistów jutra mogą być raporty finansowe. Tego typu dokumenty kojarzone są z ciągiem cyfr i kolumn, których odczytanie wymaga często więcej niż podstawowej wiedzy o finansach. Tymczasem trzeba mieć na uwadze, że raporty finansowe trafiają do różnych interesariuszy, niekoniecznie mających wystarczające kompetencje czy zasoby czasu do prowadzenia własnych analiz. Dzisiaj raport finansowy powinien być napisany prostym językiem, zawierać krótkie, kluczowe wnioski, dawać możliwość selekcji informacji dzięki wykorzystaniu dostępnych technologii. A wszystko po to, by z ogromnej ilości danych dostarczyć osobom podejmującym decyzje w przedsiębiorstwach precyzyjnie wybrane informacje, na podstawie których zarządzający określą kierunki rozwoju biznesu. I właśnie tutaj, w raporcie finansowym, jak w soczewce, skupiają się nowe kompetencje finansistów. Warto szczególnie mocno zwrócić uwagę na aspekt technologiczny raportowania, opisany w sierpniowej publikacji „Report visualisation: From concept to deployment”. Budowanie zaawansowanych baz danych, analiza big data, tworzenie raportów z wykorzystaniem aplikacji internetowych czy rozwiązań mobilnych, to tylko wybrane cyfrowe kompetencje profesjonalistów zajmujących się na co dzień finansami.

A to już wiesz?  Aforti Holding: Hossa na rynku obligacji trwa – rekordowe inwestycje Polaków

Edukacja 2018, czyli…

Czy jednak polski rynek edukacyjny jest przygotowany na te nowe wyzwania w zawodach finansowych? W wielu wypadkach tak, między innymi dzięki współpracy polskich uczelni ekonomicznych z wiodącymi organizacjami profesjonalnymi z całego świata. Wystarczy wymienić certyfikowane pogramy prowadzone przez Instytut CIMA we współpracy ze Szkołą Główną Handlową, Akademią Leona Koźmińskiego, Uniwersytetami Ekonomicznymi w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Katowicach. To pozwala pozytywnie patrzeć na przyszłość polskiego rynku, szczególnie w obliczu rosnącego popytu na specjalistów w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, w którym Polska jest regionalnym liderem. Wybór kariery w finansach staje się więc coraz ciekawszym wyzwaniem, daje też coraz więcej możliwości.

* * *

Finansistom w 2018 roku pozostaje więc życzyć gotowości do intensywnego samorozwoju, otwartości na technologie i odważnego podejmowania wyzwań związanych z ich rosnącą rolą doradczą i managerską w organizacjach.

 

Jakub Bejnarowicz, Associate Director, Central and Eastern Europe, Association of International Certified Professional Accountants

O autorze: założyciel oddziału Instytutu CIMA w Polsce. Mówca i uczestnik konferencji poświęconych przyszłości biznesu oraz zawodu finansisty, współtwórca formatu spotkań liderów biznesu w branży finansowej Money Talks. Jest odpowiedzialny m.in. za prowadzenie działań edukacyjnych na temat idei rachunkowości zarządczej w regionie.

źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Money Talks, czyli co czeka finansistów w 2018 roku BIZNES, Finanse - Szersze wykorzystanie technologii cyfrowych, rosnąca rola doradcza oraz rozwój umiejętności analitycznych – to kilka trendów dotyczących zawodu finansisty, których kontynuację w 2018 roku przewidują eksperci Association of International Certified Professional Accountants.
Hashtagi: #BIZNES #Finanse

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy