Data publikacji: 2017-09-22
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: ID Finance i Da Vinci Capital zakładają wspólnie fundusz FinTech
Kategoria: BIZNES, Finanse
ID Finance połączyło siły z byłym menedżerem funduszu Elbrus Capital, Yurim Popovem oraz z Da Vinci Capital – firmą zajmującą się zarządzaniem zasobami, aby uruchomić Fundusz Kredytowy FinTech.
ID Finance połączyło siły z byłym menedżerem funduszu Elbrus Capital, Yurim Popovem oraz z Da Vinci Capital – firmą zajmującą się zarządzaniem zasobami, aby uruchomić Fundusz Kredytowy FinTech. Ten wart 200 milionów dolarów fundusz dłużny jest dedykowany firmom działającym na rynku technologii finansowych skupiającym się na alternatywnych formach udzielania pożyczek.
Fundusz Kredytowy FInTech będzie oferował finansowanie dłużne dla firm chcących rozszerzać swój zakres działania oraz będzie udzielał pożyczek bezpośrednio dla tych firm, a także finansował ich pożyczkowe portfolio. Okres trwania umowy z Funduszem będzie zróżnicowany: od sześciu miesięcy do trzech lat.
"Zdecydowana większość pieniędzy trafiających do sektora FinTech dociera do niewielkiej ilości dobrze znanych i rozpoznawalnych startupów. W całej Europie natomiast znajduje się mnóstwo świetnych firm FinTech, z których wiele radzi sobie doskonale, i które poszukują kapitału, aby się rozwijać i rosnąć," powiedział Boris Batine, współzałożyciel i Dyrektor Wykonawczy w ID Finance. "Dostrzegamy ogromną szansę na wsparcie tych firm jednocześnie zapewniając inwestorom bezpieczeństwo i pewność zwrotu inwestycji."
Fundusz początkowo będzie się skupiał na projektach ulokowanych na rynkach Europy i byłych republik sowieckich. Finansowanie trafi do firm zaangażowanych w udzielanie pożyczek konsumenckich oraz kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw. Pożądanymi kandydatami do finansowania będą firmy oferujące zarówno pożyczki zbilansowane (niepodlegające sprzedaży wierzytelności stronom trzecim), jak i rozwiązania typu Peer to Peer łączące inwestorów bezpośrednio z pożyczkobiorcami. Szczególnym zainteresowaniem Funduszu cieszą się projekty oferujące rozwiązania analityczne do celów scoringu kredytowego opierające się o teorię Big Data, sztuczną inteligencję oraz analizę danych, a także rozwiązania SaaS (Software as a Service) – dostarczanie oprogramowania jako usługi w chmurze, nie jako produktu oraz PaaS (Platform as a Service) – dostarczanie platform do dokonywania obliczeń w chmurze i usługi płatności elektronicznych. Te obszary są spójne z zakresem działalności inwestorów Funduszu.
Decyzja o przyznaniu funduszy będzie podejmowana w oparciu o ocenę wielu kryteriów, wliczając: zdolność kredytową firmy, siłę jej modelu biznesowego i technologii na rynku, jakości jej portfolia pożyczek oraz potencjału zysków i ryzyka.
"ID Finance i Da Vinci Capital dadzą Funduszowi solidny i sprawdzony proces inwestycyjny oraz infrastrukturę, a także dostęp do szerokiej sieci inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. Nasze doświadczenie w FinTech i alternatywnych formach udzielania pożyczek na poziomie międzynarodowym pomoże dodatkowo ograniczyć ryzyko kredytowe," dodał Oleg Zhelezko, Partner Zarządzający w Da Vinci Capital.
"Brak dostępu do rynku kapitałowego jest kluczowym czynnikiem powstrzymującym wzrost i rozwój przemysłu usług finansowych. Dostęp do rynków kapitałowych często jest zapewniony tylko dla dużych przedsiębiorstw. Podobne problemy nękają firmy na całym świecie. Fundusz Kredytowy FinTech dąży do zapewnienia firmom FinTech ciągłego dostępu do kapitału niezbędnego do ich dalszego rozwoju," powiedział Yury Popov, Dyrektor Zarządzający w Funduszu Kredytowym FinTech.
ID Finance jest jedną z najszybciej rozwijających się i najszybciej dokonujących ekspansji firm udzielających pożyczek online w skali globalnej. Ta firma udzielająca pożyczek zbilansowanych została założona w Rosji w 2012 roku i gwałtownie rozszerzyła swoją działalność na Kazachstan, Gruzję, Polskę, Hiszpanię i Brazylię.
"Dostrzegamy olbrzymie możliwości we wsparciu wartych miliardy dolarów przedsiębiorstw jutra skupiających się na udzielaniu pożyczek online," dodaje Alexander Dunaev, współzałożyciel ID Finance.
Kilka słów o światowym przemyśle FinTech
Głównymi czynnikami stymulującymi wzrost przemysłu FinTech są zmiany w preferencjach konsumenckich pokolenia millenijnego, innowacyjna technologia i produkty, rozwój infrastruktury rynku finansowego, zwiększona penetracja rynku i rozwój usług telekomunikacyjnych, rozszerzanie możliwości interfejsów programów i redukcja kosztów przyciągania nowych użytkowników. Przemysł bankowy jest najbardziej zagrożony zmianami powodowanymi przez firmy FinTech. Według raportu Accenture Banking 2020, do 2020 roku firmy FinTech pozbawią banki jednej trzeciej ich dochodów, natomiast tradycyjne usługi bankowe będą łatwo zastępowane przez usługi oferowane przez zorientowanych na technologię i Internet graczy na rynku. Według Preqin, fundusze jakie rocznie trafiają do przemysłu alternatywnych pożyczek, zwiększyły się dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich dziesięciu lat do 21 miliardów w 2016 roku.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Finanse