Data publikacji: 2014-06-18
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Getin Fleet rozwija się w sektorze publicznym
Kategoria: BIZNES, Finanse
Sektor CFM jest w fazie ewolucji. Obszarem niezagospodarowanym jest sektor usług publicznych. W Europie Zachodniej w wynajmie długoterminowym pozostaje nawet do 1/3 pojazdów. W Polsce zaledwie 100-150. Pod koniec maja br. na usługę CFM zdecydowało się Ministerstwo Finansów.
Sektor CFM (Car Fleet Management) znajduje się obecnie w fazie ewolucji. Wynajem długoterminowy, do niedawna dedykowany głównie korporacjom i dużym przedsiębiorstwom, zauważony został przez rynek MSP. Małe i średnie przedsiębiorstwa dostrzegają korzyści leasingu pojazdów służbowych oraz oddania zarządzania nimi w ręce wyspecjalizowanej firmy. Obszarem niezagospodarowanym jest wciąż sektor usług publicznych. W Europie Zachodniej w wynajmie długoterminowym pozostaje nawet do 1/3 pojazdów. W Polsce – wg szacunków PZWLiP – zaledwie 100-150 aut służbowych instytucji publicznych. Pod koniec maja br. na usługę CFM zdecydowało się Ministerstwo Finansów.
– Usługa wynajmu długoterminowego coraz częściej znajduje swoich odbiorców poza dotychczasową grupą docelową – korporacjami i dużymi przedsiębiorstwami. Nową tendencją biznesową na polskim rynku jest korzystanie z usług CFM przez sektor MSP, stanowiący trzon polskiej gospodarki. Niewykorzystanym obszarem pozostaje wciąż administracja publiczna, w której użytkowanych jest ok. 50 tys. pojazdów służbowych. A przecież przeniesienie standardów biznesowych na grunt sektora publicznego pozwoliłoby na znaczne obniżenie kosztów budżetu państwowego. Dlatego też cieszy mnie, że nasze Ministerstwo Finansów postanowiło pójść drogą zachodnich partnerów i oddało swoją flotę w ręce specjalistów. – mówi Tomasz Ślepowroński, Prezes Zarządu Getin Fleet.
Wzorem zachodnich organów państwowych do grona polskich instytucji, które zdecydowały się na wynajem długoterminowy samochodów służbowych dołączyło Ministerstwo Finansów. Wcześniej tę drogę finansowania wybrały Ministerstwa Skarbu Państwa i Środowiska. W drodze przetargu na „Najem długoterminowy pojazdów na potrzeby floty transportowej Ministerstwa Finansów” 28 maja br. podpisano umowę z Getin Fleet SA na wynajem 10 pojazdów. Podpisana umowa na 36 miesięcy obejmuje usługę leasingową, usługę serwisową oraz ubezpieczenie. Tym samym Getin Fleet SA rozszerzyło swoje portfolio o kolejny podmiot z sektora publicznego. Na początku maja br. spółka podpisała umowę na 48 miesięcy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Choć usługa CFM niesie ze sobą obniżenie kosztów, nie jest ona popularna w polskich instytucjach publicznych. Większość samochodów służbowych zostaje zakupiona. Takie podejście tylko pozornie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ generuje duże wydatki. Obserwując jednak rynek, można prognozować, że kroki podjęte przez nieliczne jednostki administracji publicznej zapoczątkują trend, który znajdzie swoich zwolenników zarówno za poziomie państwowym, jak i regionalnym.
Car Fleet Management pozwala na optymalizacją kosztów eksploatacji pojazdów oraz wiąże się nieodłącznie z nowoczesnym zarządzaniem flotą. Do tej pory wykorzystywany był głownie w biznesie, jednak jest to też sposób na obniżenie wydatków w administracji publicznej. W CFM koszty finansowania rozkładane są na miesięczne raty, co wyklucza jednorazowy, wysoki wydatek i pozwala na lokowanie pieniędzy w inne sfery działalności np. ministerstwa. Dodatkowo wszystkie kwestie związane z administracją flotą pozostają w rękach wyspecjalizowanych firm CFM. Po ich stronie znajduje się serwis, przeglądy, ubezpieczenia, etc. Co najważniejsze, samochody wykorzystywane w wynajmie długoterminowym nie generują wysokich wydatków związanych w eksploatacją. Pojazdy te użytkowane są z reguły ok. 3 lat, następnie zostają wymienione na nowe, niewymagające dodatkowych wydatków związanych ze zużyciem auta. Wynajem długoterminowy zapewnia oszczędności, ponadto wzrasta poziom bezpieczeństwa użytkowników, ponieważ otrzymują oni nowy, w pełni sprawny pojazd.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Finanse