Data publikacji: 2016-12-06
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Fintech w Polsce a fintech na świecie
Kategoria: BIZNES, Finanse
Polska wciąż klasyfikowana jest jako rynek wschodzący, czyli perspektywiczny również dla nowej branży Fintech, którą reprezentuje m.in. ID Finance Poland. Czym ciekawym firmy obecne na naszym rynku mogą zaskoczyć świat?
Technologiczne start-upy coraz śmielej rozpychają się na rynkach finansowych. Polska wciąż klasyfikowana jest jako rynek wschodzący, czyli perspektywiczny również dla nowej branży Fintech, którą reprezentuje m.in. ID Finance Poland. Czym ciekawym firmy obecne na naszym rynku mogą zaskoczyć świat?
Innowacje kluczem sukcesu
Kto się nie rozwija ten się zwija – taka złota myśl może dowodzić tego, co jest obecnie głównym źródłem przewagi konkurencyjnej w branży produktów i usług finansowych. Jednym z najciekawszym pomysłów biznesowych zaprezentowanych w naszym kraju 2016 roku była aplikacja umożliwiająca spersonalizowaną komunikację klienta – np. bankowego z robotem. Poprzez umożliwienie takiej komunikacji człowieka z maszyną można dowiedzieć się np. o stan dostępnych środków i z których produktów może on skorzystać – a wszystko to za pośrednictwem krótkich wiadomości tekstowych, czyli popularnych SMS! Prawdopodobnie jednak usługi profesjonalnego doradztwa będą się miały w najbliższym czasie dobrze, gdyż większe zaufanie rodzimi konsumenci mają nadal do człowieka niż robota.
Genialne w swojej prostocie
Zauważane i najczęściej zarazem doceniane są te pomysły, które wyróżniają się prostotą, są nastawione na komfort i wygodę użytkownika końcowego a także są intuicyjne i pomocne. Godnym odnotowania jest inny pomysł z branżowych wydarzeń ostatnich tygodni jest aplikacja mająca na celu rozwiązanie bardzo praktycznego zmartwienia wielu osób – mianowicie – kwestii współdzielenia rachunków, faktur lub paragonów przez więcej osób. Zamysłem autorów było to, ażeby aplikacja, która skierowana jest głównie dla młodszej grupy odbiorców, w tym przede wszystkim uczniów i studentów, dzielących się najczęściej wspólnymi wydatkami. Kolejną wyróżnioną aplikacją była ta, która usprawnia proces analizy przepastnych sprawozdań finansowych.
Tak będzie wyglądała przyszłość finansów
Fintech zmienia otaczającą nas rzeczywistość. Aby start-upy, okazały się sukcesem muszą być zarazem innowacyjne i perspektywiczne. Powinny kreować nowe, prostsze od dotychczasowych nawyki klientów. Optymalnie powinny stanowić unikatowy wyróżnik, pozwalający na większy komfort i wygodę klientów. Przykładowo znakomita większość firm pożyczkowych działających w Polsce korzysta wyłącznie z elektronicznej weryfikacji danych oraz płatności elektronicznych – to bodajże pierwszy w Polsce rynek, który niemal całkowicie wyparł obrót gotówkowy. Do takich zaliczyć należy instytucje pożyczkowe, które na koniec czerwca 2016, zgodnie z wynikami badania KPF, finansowały ponad 850 tys. klientów w Polsce, głównie są to oczywiście pożyczki w kwocie do 4000 zł, które to stanowią aż 88% wolumenu! Sprzyja tym korzystnym statystykom otwarcie naszych rodaków na nowinki technologiczne, co związane jest oczywiście z naszym zacofaniem z poprzedniej epoki ustrojowej.
Przyszłość rodzi się na naszych oczach
Nieszablonowy sposób myślenia to recepta na innowację. Organizowane są w naszym kraju, ale też głównie w krajach anglosaskich coraz częściej spotkania, gdzie podczas forum młodzi przedsiębiorcy i przedstawiciele wielkich korporacji mogą wzajemnie czerpać ze swoich doświadczeń podczas warsztatowych paneli. Fintech zmienia dotychczasowe status quo w finansach, na naszych oczach widać postępujący rozwój i otwieranie się na nowe możliwości i niezbadane perspektywy odmieniające otaczającą nas rzeczywistość, w tym głównie powodujące dalszą cyfryzację społeczeństwa, co wydaje się obecnie jedynym słusznym kierunkiem rozwoju i nadgonienia cywilizacyjnych luk dla naszego kraju.
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Finanse