Data publikacji: 2018-10-02
Oryginalny tytuł wiadomości prasowej: Aforti Exchange: Euro zagrożone, amerykańska waluta z potencjałem do wzrostów
Kategoria: BIZNES, Finanse
Słabsze od oczekiwanych dane makro dla polskiej gospodarki przekładają się, choć jeszcze nieznacznie, na wycenę rodzimej waluty. Krajowy indeks PMI dla przemysłu oraz wrześniowa inflacja poniżej rynkowych założeń nie pozostaną w dłuższej perspektywie bez wpływu na wycenę PLN.
Komentarz walutowy Aforti Exchange: Rynek walut na koniec września 2018 – euro zagrożone, amerykańska waluta z potencjałem do silnych wzrostów
Marek Paciorkowski, dyrektor ds. rynków finansowych, Aforti Exchange / Grupa AFORTI
Słabsze od oczekiwanych dane makro dla polskiej gospodarki przekładają się, choć jeszcze nieznacznie, na wycenę rodzimej waluty. Krajowy indeks PMI dla przemysłu – najsłabszy od 2 lat i wynoszący jedynie 50,5 pkt względem oczekiwanych 51,5 pkt – oraz wrześniowa inflacja poniżej rynkowych założeń nie pozostaną jednak w dłuższej perspektywie bez wpływu na wycenę PLN.
We wtorkowy poranek złotówka szacowana była na: 4,2835 PLN względem euro, 3,7019 PLN wobec amerykańskiego dolara, 4,8256 PLN w odniesieniu do funta szterlinga i na 3,7617 PLN w relacji do franka szwajcarskiego. W przypadku obligacji 10-letnich rentowności polskiego długu szacowane są na 3,251 proc.
W kontekście umacniającego się dolara, prognozy dla USD/PLN nie będą sprzyjać w kolejnych tygodniach rodzimej walucie, wskazując jednoznacznie na silną tendencję wzrostową USD.
Odmiennie wygląda natomiast relacja EUR/PLN. Niepewność na europejskim rynku – wywołana m.in. planowanym wzrostem deficytu Włoch z 2 proc. do 2,4 proc. PKB w latach 2019-2021 czy skokiem rentowności włoskich obligacji, co może w konsekwencji znacząco zagrażać paktowi stabilności i wzrostu UE – sprawia, że europejska waluta słabnie, a informacje napływające z Włoch mogą ciążyć nad EUR w kolejnych tygodniach. Nie pomaga jej również wyższa od oczekiwań inflacja odnotowana w niemieckiej gospodarce.
EUR/PLN – niepewne notowania europejskiej waluty
Zdecydowanie końcówka września 2018 przyniosła obronę kluczowych poziomów wsparcia, ale mimo tego notowania EUR/PLN pozostały poniżej kluczowej strefy oporu 4.2900-4.3080. Siła wspomnianego zakresu jest tym bardziej znaczna, że w minionym miesiącu doszło do próby jej pokonania, jednakże podaż wykorzystała lokalne maksimum do zdecydowanego cofnięcia.
Jak wskazują dostępne dane – lokalne wsparcie w cenie 4.2680 również stawiło czoła podaży, zatem sytuacja w długim terminie – a co najmniej w perspektywie kolejnych miesięcy – nie jest jednoznaczna. Dlatego w październiku 2018 roku kluczowe będzie zachowanie się rynku w obszarze 4.2680 – 4.3080.
USD/PLN – amerykański dolar we wzrostowym trendzie
Ostatni kwartał, w którym rynek mógł zdecydowanie skorygować wartość dolara, pozostał w konsolidacji pomiędzy poziomami 3.6500 – 3.7400. Biorąc pod uwagę fakt, że znajdujemy się w szerokim kanale wzrostowym, a pięć miesięcy temu doszło do silnego wybicia z wewnętrznego kanału spadkowego, rynek musi liczyć się z powrotem silniejszych wzrostów amerykańskiej waluty.
Dlatego też kolejne, nieudane próby cofnięcia się rynku poniżej poziomu 3.6500 będą motywować popyt do wybicia lokalnego oporu w cenie 3.7400 i otwarcia drogi do pierwszego istotnego oporu w cenie 3.8700.
***
Treści przedstawione w niniejszym komentarzu eksperckim są prywatnymi opiniami nadawcy i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych
w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej wiadomości, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych.
***
AFORTI to dynamicznie rozwijająca się grupa finansowa, której celem jest wyznaczanie nowych standardów kompleksowej obsługi klienta w zakresie finansów osobistych oraz przedsiębiorstw. W skład holdingu zarządzanego przez Klaudiusza Sytka wchodzą: Aforti Finance – firma świadcząca pozabankowe usługi pożyczkowe dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, Aforti Collections – spółka specjalizująca się w zarządzaniu należnościami i procesach windykacyjnych, Aforti Factor oferujący usługi faktoringowe oraz Aforti Exchange – internetowa platforma wymiany walut. Jednocześnie spółka Aforti Holding, należąca również do AFORTI, jest notowana na NewConnect od sierpnia 2011 roku.
Więcej informacji znaleźć można na stronie www.aforti.pl
źródło: Biuro Prasowe
Załączniki:
Hashtagi: #BIZNES #Finanse